Jak możemy pomóc?

Dodaj ogłoszenie

Jak możemy pomóc?

Zmiany w Regulaminie. Kliknij tutaj, by dowiedzieć się więcej.

Nietypowe wiadomości w sprawie ogłoszenia - zachowaj czujność

Bezpieczeństwo w Serwisie jest dla nas bardzo ważne, dlatego chcemy na bieżąco informować o sytuacjach, które powinny zwrócić Twoją uwagę.

Wiadomości zawierające linki (przekierowujące na stronę internetową)

 • zaginione zwierzę lub zgubiony przedmiot

  Otrzymujemy zgłoszenia od Ogłoszeniodawców, poszukujących swojego zwierzaka lub zagubionego towaru, że otrzymują podejrzane wiadomości SMS. Nadawca informuje w niej, że odnalazł pupila czy skradziony przedmiot, a zdjęcie i dane do odbioru znajdują się na wskazanej przez niego stronie internetowej. Po wejściu na wskazany adres www okazuje się, że aby uzyskać dostęp do informacji, należy podać numer telefonu. Zostanie na niego wysłany SMS z kodem, który trzeba ponownie wpisać na stronie. Takie działania powodują uruchomienie płatnej subskrypcji SMS Premium. Wskazany link w rzeczywistości nie zawiera żadnych informacji o zgubie. 

 • prośba o wypełnienie dokumentów rekrutacyjnych

  Podobnie jak w przypadku zwierząt i przedmiotów sytuacja przedstawia się, jeśli dostajesz wiadomość z prośbą o wypełnienie dokumentów rekrutacyjnych na stronie czy z plikiem do pobrania z adresem odbioru interesującej Cię rzeczy. Zachowaj ostrożność, może to być działanie prowadzące do uruchomienia subskrypcji płatnych SMS Premium.

 • prośba o odblokowanie telefonu

  Z dostępnych nam informacji wynika, że czasem Użytkownicy otrzymują także wiadomość (najczęściej SMS) z informacją, że jej nadawca jest zainteresowany ofertą, lecz nie może się kontaktować ze Sprzedającym, ponieważ ktoś (najczęściej syn) zablokował mu telefon. Pisze także, że aby go odblokować należy wysłać do niego specjalny kod...

  Najczęściej są to kody związane z tzw. SMSami Premium, a więc są to usługi płatne. Czasem w ten sposób można nawet przypadkiem włączyć bardzo drogą usługę abonamentową. Tak wygląda przykładowa taka wiadomość:

  "Nie moge odebrac bo syn zablokowal mi iphona i zeby dzwonic i odbierac musze dodac numer do zaufanych. Wymaga to potwierdzenia kodu. Przyjdzie on do pana sms a pan mi ten kod odesle. Przepraszam za klopot... Prosze odpisac czy wyslac kod czy nie zebym mogl zadzwonic. Pozdrawiam".

 

Dlatego jeśli otrzymana wiadomość wzbudza Twoje wątpliwości - nie odpowiadaj na nią i skontaktuj się z nami - chętnie pomożemy!

 

Szukasz pracy?

Z pewnością otrzymasz wiele wartościowych propozycji, zwróć jednak uwagę na kilka spraw:

 • przejrzyj opinie na temat firmy w Internecie - uważaj, gdy oferujący pracę wymaga od Ciebie ściągnięcia dokumentów rekrutacyjnych, do których dostęp otrzymuje się po wysłaniu SMS-a - to podstęp! Wpisując swój numer telefonu zapisujemy się na płatną subskrypcję SMS!
 • nigdy nie wysyłaj skanów dowodu osobistego, prawa jazdy i innych podobnych dokumentów,
 • nie wpłacaj zaliczek na poczet przyszłej pracy, jeśli pracodawca wymaga weryfikacji Twojej tożsamości za pomocą przelewu drobnej kwoty – to na pewno oszustwo,
 • sprawdź wiarygodność firmy oferującej pracę: w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej lub na stronie Głównego Urzędu Statystycznego,
 • nie akceptuj ofert pracy polegających na sprzedaży produktów z własnego konta Allegro.

 

Wiadomość SMS z prośbą o kontakt mailowy

Otrzymałeś wiadomość SMS pisaną łamaną polszczyzną lub w języku obcym z prośbą o kontakt poza Serwisem, na wskazaną skrzynkę pocztową? Zachowaj ostrożność, ponieważ może to być tzw. "przekręt nigeryjski". Przykładowa wiadomość:

 

 

Jeśli posiadasz podejrzenie, że wiadomość nie dotyczy rzeczywistej chęci dokonania zakupu, nie odpowiadaj na nią.

Zachowanie takie ma na celu przeniesienie korespondencji poza nasz Serwis i poznanie Twojego adresu e-mail. Z informacji, które otrzymujemy od naszych Użytkowników wynika, że zaczynają otrzymywać następnie:

 • różnego rodzaju fałszywe potwierdzenia przelewów w formie tekstowej (najczęściej Money Gram, Western Union, ale także inne systemy płatności on-line),
 • fałszywą informację o tym że zostali oszukani i prośbę np. od Interpolu, że zajmą się oni sprawą, gdy dokonany zostanie przelew na ich konto,
 • wiadomość z prośbą o pomoc w załatwianiu formalności np. spadku, loterii itp., z obietnicą dużych zysków, które w ten sposób można uzyskać.

 

Informacje na ten temat można również znaleźć na stronie policji:

http://www.policja.pl/pol/aktualnosci/77719,Uwaga-na-oszustwa-nigeryjskie.html

 

Ponadto zgodnie z wiadomością dostępną na portalu policji:

"Informacje, które mogą okazać się przydatne w zwalczaniu cyberprzestępczości należy przesyłać na adres poczty elektronicznej:

Uwaga! Przesłanie informacji na adres email nie jest równoznaczne ze złożeniem zawiadomienia o przestępstwie. Zgodnie z przepisami Kodeksu Postępowania Karnego w celu złożenia zawiadomienia osoba pokrzywdzona/świadek powinna zgłosić się do najbliższej jednostki Policji i złożyć takie zawiadomienie, potwierdzając je własnoręcznym podpisem.

cyber-kgp@policja.gov.pl "

 
Wiadomości SMS z informacją o wygranej w OLX.pl
 
Jeśli otrzymasz wiadomość SMS z informacją o tym, że zostałeś wylosowany do odebrania bonu na zakupy, a w wiadomości pojawi się link przekierowujący do strony internetowej - zachowaj szczególną ostrożność. Po przejściu do wskazanej strony pojawią się dostępne opcje bonów - aby je odebrać, konieczne jest podanie takich danych, jak adres e-mail oraz telefon. Podanie tych danych uruchomi płatną subskrypcję SMS, której kosztami zostanie obciążony właściciel numeru telefonu.
 
Oto wygląd przykładowej wiadomości SMS na ten temat:
 
 
 
Wiadomości SMS z prośbą o potwierdzenie transakcji
 
Jeśli otrzymasz wiadomość na telefon komórkowy z prośbą o potwierdzenie transakcji na OLX, nie odpowiadaj na niego. Taki SMS ma na celu wyłudzenia płatnej wiadomości premium i nie został on wysłany przez nasz Zespół. Jeśli masz wątpliwości, skontaktuj się z nami - chętnie odpowiemy na wszystkie pytania. 
 
Przykładowa wiadomość tego typu:
 
 
 
Wiadomość z prośbą o wykonanie przelewu weryfikacyjnego na 1 zł
 
Zgłaszaj do naszego Zespołu sytuacje, w których osoba zainteresowana zakupem prosi o wykonanie przelewu na symboliczną kwotę. Najczęściej taki Użytkownik tłumaczy, że został już wcześniej oszukany i w ten sposób chce potwierdzić dane Sprzedającego. Takie działania mogą mieć na celu wyłudzenie danych, oraz możesz posłużyć jako "słup" dla nieuczciwej osoby.
 
Przykładowa wiadomość tego typu:
 
"Jestem zainteresowana, czy przed zrobieniem przelewu mogła by Pani potwierdzić mi swoje dane przez przelew symbolicznej złotówki na mój rachunek?Jednak to nie jest allegro a proszę z tego powodu że zostałam kilka razy już tu oszukana :-( nie wątpię w Pani uczciwość ale chce spać spokojnie, bo do zamożnych osób też nie należę, a kwota nie jest dla mnie mała. Z góry dziękuje za wyrozumiałość co do mojej ostrożności. :-)"
 
 

Pamiętaj! Nasz Serwis nie wykonuje również połączeń telefonicznych w sprawie ofert.